به گزارش معراج به نقل از خبرگزاری مهر

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام مصطفی آشناگر امام جمعه موقت گناوه ظهر پنج شنبه در آئین تجلیل از ۱۲۰ دانش آموز حافظ جز ۳۰ قرآن شهرستان گناوه اظهار داشت: وجود مبارک پیامبر گرامی اسلام (ص) دو گروه را اشراف و بزرگان امت خود معرفی می‌کنند که یکی حافظان قرآن کریم و دیگری کسانی که اهل نماز شب و مناجات شبانه هستند.

امام جمعه موقت گناوه افزود: به تعبیر فرمایش پیامبر گرامی اسلام (ص) خانه‌ای که در آن نوری از قرآن نباشد مانند خرابه‌ای است و شما که موفق به حفظ کلام نورانی وحی شده‌اید خانه دلتان آباد و با لطف الهی دل‌های شما به نور قرآن منور شده است.

وی گفت: حافظان قرآن کریم اهل بهشت هستند و به برکت حفظ این کتاب الهی نه تنها خود را از عذاب جهنم رهایی داده که اسباب و وسیله نجات دیگران نیز می‌شوند.

آشناگر با اشاره به روایات و احادیثی پیرامون حفظ قرآن کریم یادآور شد: در روایات و احادیث ائمه (ع) و کتب اسلامی بر حفظ کلام وحی بسیار تاکید و تشویق شده است.

وی خاطر نشان کرد: همه کسانی که موفق به حفظ قرآن یا قسمتی از این کتاب الهی شده‌اند در مراقبت از آن و جلوگیری از فراموشی آن بکوشند و این امانت الهی را باقدرت حفظ و استمرار و تثبیت کنند.

امام جمعه موقت گناوه با تقدیر از همه کسانی که در اجرای این طرح همکاری و تلاش کردند بیان کرد: مجموعه‌ای از افراد تلاش کردند تا امروز شاهد این محفل نورانی و بابرکت باشیم که این تلاش جای تقدیر و تشکر دارد و امید است با همکاری همه این دست اندر کاران این اینگونه برنامه‌ها استمرار یابد.

اسکندر احمدی مدیر آموزش و پرورش گناوه در آئین تجلیل از حافظان دانش آموز جز ۳۰ قرآن کریم این شهرستان اظهار داشت: در سال تحصیلی جاری تا کنون ۱۰ برنامه تجلیل از برگزیدگان آموزش و پرورش با عناوین مختلف در این شهرستان برگزار شده است که امروز هم در یکی از بهترین روزها و در بهترین ماه سال از این حافظان کلام الهی تقدیر می‌شود.

رئیس آموزش و پرورش گناوه افزود: طرح ملی حفظ جز ۳۰ قرآن کریم از طرح‌های وزارت موزش و پرورش کشور است که از ابتدای سال تحصیلی در دو مقطع ابتدایی و متوسطه دوره اول آغاز شد.

وی گفت: در شهرستان گناوه نیز همزمان با سراسر کشور این طرح آغاز شد که بعد از تلاش و کار همه همکاران و مربیان در همه مدارس و برگزاری آزمون‌های مربوط به این طرح، ۱۲۰ نفر حافظ جز ۳۰ مشخص شد که امروز مورد تقدیر قرار می‌گیرند.

احمدی یادآور شد: امروز در این آئین از ۵ چهره قرآنی فرهنگی و ۳ نفر از فرهنگیان شهرستان گناوه که در زمینه قرآنی موفق به کسب مقام استانی شده‌اند تقدیر می‌شود.

وی گفت: آموزش و پرورش در زمینه قرآن، عترت و نماز دارای برنامه‌هایی متنوعی است که در شهرستان گناوه مسابقات داخلی این برنامه‌ها را برگزار شده است و دانش آموزان برتر این دوره‌ها برای مسابقات استانی و کشوری آماده می‌شوند.